Контроль за якістю освіти: вплив міністерства зберігається


Державна інспекція ( http://euroosvita.net/?category=17&id=1017 ) є центральним органом виконавчої влади і керуватиметься Конституцією України, освітнім законодавством, наказами міністерства та дорученнями президента, йдеться в указі. Основною функцією Інспекції є здійснення контролю за якістю освіти у вищих, середніх та професійно-технічних навчальних закладах незалежно від форми власності і підпорядкування.

Цей орган також слідкуватиме за використанням матеріально-технічної бази навчальних закладів, використання обладнання, виконання закону про працевлаштування випускників вузів, проходження практики, тощо.

Незалежного контролю очікувати важко

В інтерв’ю Deutsche Welle голова Національного студентського союзу Анатолій Ігнатович повідомив, що це далеко не новий орган, така структура вже діяла у підпорядкуванні міністерства, лише тепер указом президента України її введено у підпорядкування ще й Кабінету міністрів. Утім, важко сказати, що інспекція буде незалежним органом контролю, каже Ігнатович, адже саме міністр освіти подає кандидатури голови та заступників на затвердження.

«Коли вплив міністерства зберігається, незалежного контролю не досягнути. І вплив громадськості на контроль за якістю освіти не визначено. А ефективність роботи комісії залежить від її керівництва», – додав Ігнатович. Він переконаний, що слід випрацювати інший механізм формування інспекції, як це приміром є у різних європейських країнах. Там контрольні комісії за навчальними закладами формуються з представників громадськості, уряду чи керівників вузів, додав голова союзу.

Заплановано, що інспекція запрацює з вересня цього року.

Нагадаю, в рамках підписання болонських документів ( http://euroosvita.net/?category=17&id=1038 ) Україна взяла на себе зобов’язання створити незалежну агенцію контролю за якістю освіти.


(наводимо відповідне положення Болонської конвенції: ( http://euroosvita.net/?category=17&id=1038 )

" Контроль якості освіти передбачається здійснювати акредитаційними агенствами, незалежними від національних урядів і міжнародних організацій. Оцінка буде ґрунтуватися не на тривалості або змісті навчання, а на тих знаннях, уміннях і навичках, що їх отримали випускники. Одночасно будуть встановлені стандарти транснаціональної освіти."


Історична довідка:

Рішення про приєднання України до Болонського процесу ( http://euroosvita.net/?category=8&id=233 ) ухвалено 19 травня 2005 року на конференції міністрів освіти країн Європи, яка проходила в норвезькому місті Берґені.)
Огигінал новини «Контроль за якістю освіти: вплив міністерства зберігається» - http://www.euroosvita.net/index.php/?category=1&id=1040
«Євро Освіта»  - http://www.euroosvita.net/index.php