Шкільні фонди: як батьки підтримують безкоштовну освіту? « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Тестування
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
Партнери
ТОП-10 ЗВО України
Навчання за кордоном
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
Лист адміністратору
: пошук :
 
: голосування :
Чи є у відкритому доступі актуальні статистичні дані про вищі навчальні заклади
Так
Ні


: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Шкільні фонди: як батьки підтримують безкоштовну освіту?
9-03-2014

Батьки учнів щороку сплачують понад 800 грн. у шкільні фонди

Батьки учнів, які навчаються в міських загальноосвітніх школах, дають у середньому від 800 до 900 грн. на рік на поповнення шкільних і класних фондів. Про це свідчать результати дослідження, яке здійснила ГО “Європейська дослідницька асоціація” за підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду “Відродження”.

За даними Комітету Верховної Ради з питань науки й освіти, на утримання одного учня на рік у бюджеті 2014 року закладено 8,8 тис. грн., а потрібно від 9,5 до 15 тис. грн. Таким чином, батьки міських учнів “додають” близько 10% від закладеної суми державного фінансування. Решту “додаткових” грошей будуть шукати місцеві органи влади.

Збирання грошей до класних і шкільних фондів є надзвичайно поширеним: 91% батьків визнали, що у школах, де навчаються їхні діти, є такі фонди. При цьому половина опитаних вважає, що створення фондів у школах є нагальною потребою, а 33% переконані, що через створення таких фондів держава просто перекладає з себе відповідальність на самих громадян. 10% респондентів згадали, що в Конституції передбачено безкоштовну середню освіту.

За словами фахівців, держава, фінансуючи освіту за залишковим принципом, неспроможна забезпечити її сучасний розвиток: грошей вистачає на жалюгідну зарплатню вчителям та оплату комунальних послуг. Решту потреб – від ремонту класів до додаткової плати вчителям – покривають коштами, які збирають батьки.

Результати опитування свідчать, що класні фонди здебільшого використовують на ремонт класів (на це вказали 79% опитаних), придбання технічних засобів і обладнання (51% опитаних), засоби для миття й засоби гігієни (49%). Крім того, гроші класного фонду йдуть на подарунки вчителям (про це заявили 45% респондентів) і придбання додаткових підручників (43%). Гроші, зібрані до шкільного фонду, за свідченням 94% опитаних, використовують на ремонт шкіл.

І класні, і шкільні фонди – це здебільшого готівка. Вони, як правило, не мають юридичного статусу: тільки 14% опитаних батьків указали, що шкільні фонди в їхніх школах зареєстровано як благодійні фонди, а 3% – як громадські об'єднання чи громадські організації. 65% респондентів узагалі не змогли відповісти на питання щодо юридичного статусу шкільних фондів, а 40% батьків не цікавляться тим, як зробити шкільні фонди більш прозорими й підзвітними.

Лише 2% респондентів знають про нормативні акти й рекомендації щодо створення шкільних фондів, 42% взагалі не чули про таке, а 36% лише чули про їх існування. Високий відсоток відмов від відповідей на це запитання вказує на те, що близько 20% респондентів не замислювалось над легалізацією функціонування класних і шкільних фондів.

Під час формування класного фонду про проблеми батькам розповідає класний керівник, що визнали 45% опитаних. При формуванні шкільного фонду батьків інформує директор школи (50% респондентів).

Рішення щодо суми, яку слід сплатити до шкільного фонду, ухвалює батьківський комітет або батьки на зборах (43%). Водночас 42% опитаних батьків зазначили, що рішення про те, яку суму грошей потрібно зібрати для наповнення шкільного фонду, приймає шкільна адміністрація, а інколи й винятково директор школи.

Вступний внесок при зарахуванні до школи сплачували 14% опитаних батьків, при цьому 16% із них зізналися, що віддавали гроші безпосередньо директору школи.

Найпопулярнішим способом звітності про витрати коштів класного фонду стає звітування представників батьківського комітету на зборах про статті й обсяги витрат. Про це повідомили 80% опитаних.

Коментуючи результати опитування, Віталій Місяць, виконавчий директор Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги, зауважив: “Наш досвід доводить, що люди скаржаться на зловживання з боку адміністрації та водночас не цікавляться, як же діяти у правовому полі. Нам треба наполегливо займатися просвітницькою діяльністю у сфері права. Для цього ми розробили порадник для батьків, присвячений тому, як легалізувати шкільні фонди, і будемо широко його розповсюджувати”.

Опитування було проведено в січні – лютому 2014 року методом онлайн-інтерв’ю (респондент самостійно заповнював анкету через Інтернет). Було відібрано людей, які проживають у містах із населенням 50 тис. і більше. Вибірку було розроблено в розрізі чотирьох регіонів України: Центральний регіон (Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Черкаська, Чернігівська області, місто Київ); Східний регіон (Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Сумська, Луганська області); Західний регіон (Львівська, Хмельницька, Чернігівська, Рівненська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська, Закарпатська області); Південний регіон (Миколаївська, Одеська, Херсонська області, АР Крим). Загалом опитано 357 батьків школярів, які навчаються в середніх освітніх закладах державної та комунальної форми власності.

З повним звітом за результатами дослідження та рекомендаціями можна ознайомитися на сайті виконавців проекту (http://eura.org.ua/).Додатково:

Лілія Гриневич: План демонополізації освіти і науки

: анонси :
: акценти :
Керівник проекту "ТОП-200 Україна" взяла участь у конференції IREG 2019 "Академічні рейтинги: виклики і проблеми для вищої освіти"
Рахункова палата: Протягом останніх трьох років участь МОЗ у реалізації державної політики у сфері вищої освіти не була ефективною
16 українських ЗВО увійшли до міжнародного наукометричного рейтингу SCImago 2019
THE University Impact Rankings 2019: Українські ЗВО увійшли до рейтингу впливу університетів на соціальний та економічний развиток
Команда «білих хакерів» КПІ ім. Ігоря Сікорського очолила десятку кращих команд світу
Предметний рейтинг QS World University Rankings by Subject 2019
Prometheus: Підготовка до ЗНО з української мови, математики та історії
Отчет Class Central: "МООС в цифрах: 2018 год"
World Universities Web Ranking 2019 - рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті (січень 2019)
Кількість патентів, отриманих ЗВО України в 2018 році - інформація в рамках підготовки рейтингу "Топ 200 Україна"
Обзор ОЭСР о развитии науки, технологий и инноваций в 2018 году: Уроки информатики должны включать логику и анализ данных
ЮНЕСКО: Онлайн-платформа Глобальной обсерватории механизмов политики в области науки, технологий и инноваций (GO-SPIN)
Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2019 році
Студенти-медики Тернопільського медуніверситету ім.І.Горбачевського започаткували акцію #StopIFOM
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*147)
факс:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*122)
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на www.euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
www.euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів