Більше бакалаврів і магістрів у Німеччині, але не серед юристів і медиків « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Тестування
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
Партнери
ТОП-10 ЗВО України
Навчання за кордоном
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
Лист адміністратору
: пошук :
 
: голосування :
Чи є у відкритому доступі актуальні статистичні дані про вищі навчальні заклади
Так
Ні


: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Більше бакалаврів і магістрів у Німеччині, але не серед юристів і медиків
25-11-2011

У Німеччині триває перехід на нові ступені у вищій освіті. Вперше вищі школи закінчили більше бакалаврів, ніж спеціалістів з дипломами чи магістрів старого зразка. Але є спеціальності, які свідомо залишають стару систему

Студент з Грузії Зура Караулашвілі почав усе спочатку. Тобто, він удруге вчиться на юриста. Свою першу юридичну освіту він отримав на батьківщині. «Я хочу працювати в одній з європейських організацій, але у ЄС мій грузинський диплом не визнають. Тому я вирішив ще раз отримати юридичну освіту в Німеччині», - каже студент з Грузії. Зурі 24 роки й він уже вдруге на третьому курсі юрфаку. Але йому це зовсім не заважає, адже, як каже сам Зура, у кожній країні є своя правова система, а отже є чому навчатися.

«Більше, ніж бакалавр і менше, ніж магістр»

І оскільки у кожній країні своя правова система, то прирівняти вищі освіти , як передбачено Болонським процесом, дуже складно. У Німеччині юридична освіта строго нормована. Хто хоче колись працювати адвокатом чи суддею, повинен скласти так званий другий державний іспит. Тобто, у перших семестрах студенти вивчають усі основи юриспруденції, а після цього вони обирають якусь певну юридичну галузь, в якій би їм хотілося працювати. Потім вони фактично на два семестри зникають у бібліотеках і повторюють у так званому «репетиторіумі» все, що вони допоки вивчали. Десь, як правило, через 4-5 років вони мають пройти цілий марафон іспитів, який закінчується першим державним іспитом.

Зура, пояснює це так: «Перший державний іспит – це більше, ніж бакалавр і менше, ніж магістр». Раніше на інших спеціальностях в Німеччині існували ще освітні ступені магістрів (старого зразка) та спеціалістів з держіспитами або дипломами. Тепер їх замінено на бакалаврів і магістрів (у Німеччині нових магістрів називають мастерами).

У ході Болонського процесу ступені, з якими закінчують вищі школи в різних європейських країнах, мають бути прирівняні один до одного, що нібито має спростити обмін фахівцями. Студентам-юристам в Німеччині поки не треба перелаштовуватися на нову ситему бакалаврів та магістрів. «На щастя, це так», - каже професор Берд Гайнрих. Він – декан юридичного факультету університету імені Гумбольдта, що в Берліні й затятий противник нової системи. «Попри те, що існує ЄС, законодавство залишається на 90 відсотків справою кожної країни окремо. Отже, такий обмін серед юристів навряд чи може відбутися», - переконаний берлінський професор.


У держіспитів хороший імідж

Крім того, Гайнрих не вірить у те, що реформа, в тому вигляді, як її нині просувають, має перспективи. «Наприклад, ми даємо в Німеччині юридичну освіту, з якою випускники можуть працювати і адвокатами, і суддями, і прокурорами», - каже професор. Він зазначає, що такий «успішний проект» є об’єктом заздрощів у його колег з інших країн. Тому Гайнрих не розуміє, навіщо в ньому щось змінювати. Він також переконаний, що колись і вже реформовані спеціальності повернуться до традиційних німецьких ступенів закінчення вищої школи.

Іншої думки дотримуються медики в Берліні. На медичному факультеті відомої клініки Charité вже запроваджено нову систему. Там можна дістати ступінь бакалавра чи магістра. Усе це поки, однак, тільки теоретично. Бо медицина все ще є винятком з Болонського процесу.

«У Charité, як і по всій Німеччині, точаться запеклі дискусії щодо переходу на нову систему», - розповідає Бургард Данц, який керує навчальним рефератом клініки. Донині студенти-медики закінчують своє навчанні в Німеччині державними іспитами. Прибічники цієї традиційної системи попереджають, що із запровадженням нових ступенів бакалавра й магістра може постраждати якість освіти. «Зрештою, головна мета – це щоб лікар був лікарем», - наголошує Данц.

Медики залишають держіспити

Тому в межах усього Євросоюзу діє припис, що майбутні лікарі мають пройти щонайменше шестирічне навчання, яке включало б мінімум 5 тисяч навчальних годин. То чому запроваджувати ступінь бакалавра, для якої достатньо трирічного навчання? «До мене часто приходять студенти, які не можуть завершити навчання з різних причин. В результаті вони залишаються без вищої освіти, хоча навчалися багато років», - каже Данц.

За його словами, модель, яку запроваджує Charité, дозволить уперше в Німеччині студентам-медикам отримувати ступінь бакалавра, потім – магістра, а далі складати традиційний державний іспит. Утім, з політичної точки зору такий перебіг поки є небажаним, каже Данц. «Дуже багато різних інстанцій несуть відповідальність за ключове рішення. Однак у них поки немає консенсусу з цього питання», - пояснює фахівець. Він наводить приклад, що стати лікарем бакалавр-медик не зміг би, але він міг би працювати в інших сферах медицини, наприклад журналістом з медичних тем.

До речі, Німеччина – не єдина в Європі країна, яка ще не перейшла на нову систему у вищій медичній освіті. Стати бакалавром чи магістром, вивчаючи медицину, на разі можна тільки в Швейцарії та Нідерландах.


Автори: Надин Войчик, Леся ЮрченкоДодатково:

Німеччина поступово повертається до безкоштовної вищої освіти

Вищі технічні школи Німеччини хочуть повернути дипломи спеціалістів

: анонси :
: акценти :
16 українських ЗВО увійшли до міжнародного наукометричного рейтингу SCImago 2019
THE University Impact Rankings 2019: Українські ЗВО увійшли до рейтингу впливу університетів на соціальний та економічний развиток
Команда «білих хакерів» КПІ ім. Ігоря Сікорського очолила десятку кращих команд світу
Предметний рейтинг QS World University Rankings by Subject 2019
Prometheus: Підготовка до ЗНО з української мови, математики та історії
Отчет Class Central: "МООС в цифрах: 2018 год"
World Universities Web Ranking 2019 - рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті (січень 2019)
Кількість патентів, отриманих ЗВО України в 2018 році - інформація в рамках підготовки рейтингу "Топ 200 Україна"
Обзор ОЭСР о развитии науки, технологий и инноваций в 2018 году: Уроки информатики должны включать логику и анализ данных
ЮНЕСКО: Онлайн-платформа Глобальной обсерватории механизмов политики в области науки, технологий и инноваций (GO-SPIN)
Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2019 році
12 українських ЗВО увійшли до рейтингу Nature Index 2018
Перелік адрес зарубіжних баз даних об’єктів промислової власності, до яких надається безоплатний доступ в Інтернеті
Вища освіта України
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*147)
факс:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*122)
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на www.euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
www.euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів