Навіщо Табачнику персональні дані громадян? « Новини « Євро Освіта
: навігація :
Болонський процес
Оцінка якості освіти
Що таке рейтинг
Тестування
Рейтинги ЗВО України
Світові рейтинги ЗВО
Інформація
Партнери
ТОП-10 ЗВО України
Навчання за кордоном
: сайт :
Карта сайту
Пошук по сайту
Лист адміністратору
: пошук :
 
: голосування :
Чи є у відкритому доступі актуальні статистичні дані про вищі навчальні заклади
Так
Ні


: фотогалерея :
Конференція Міжнародної обсерваторії з визначення університетських рейтингів (IREG-5),Берлін 2010 30-09-2010 8 марта 2010 в  Варшаве состоялся круглый стол Межнародной обсерватории по академических рейтингах и достижениям IREG-4 - 14-16 июня 2009 года, Астана, Казахстан
Новини
Навіщо Табачнику персональні дані громадян?
29-07-2011

Тиждень тому Кабмін ухвалив постанову №926, якою вкотре розширив і поглибив функціонал керівника Міносвіти. І знову в порушення чинного законодавства і здорового глузду.

З одного боку, марно чекати, що міністр використовуватиме новий інструментарій в інтересах уряду в цілому. Він таким ніколи не грішив.

З іншого – він звично скористається даною постановою як прикриттям власних шкурних рішень та інтересів. Так би мовити, "не корысти ради, а токмо волею пославшей меня жены".

Встигнути до парламентських виборів

У тексті самої постанови Кабмін завбачливо перевів стрілки. Спочатку на президента, який наказав вжити "заходів щодо пріоритетного розвитку освіти в Україні", а потім і на Міносвіти, яке запропонувало створити Єдину державну електронну базу з питань освіти із включенням до неї персональних даних абітурієнтів, а також усіх користувачів освітніх послуг у цілому.

У тому ж документі КМУ встановив кінцевий термін підготовки єдиної бази потенційних виборців – 1 січня 2012 року. Чому не 1 лютого або 1 квітня – сказати важко.

З огляду на те, що він обґрунтуванням терміну себе не обтяжив. Хоч і затвердив положення, яким деталізував обов’язки і повноваження всіх, хто віднині Єдиною базою мав опікуватися і перейматися.

Замість крапок – знаки оклику і запитання

У даному положенні виявилося запитань більше ніж відповідей. Під час аналізу його тексту подеколи виникає бажання спростити більшість знаків пунктуації, використаних у ньому, до знаків запитання.

Від самого початку укладачі положення попереджають, що всі терміни вживаються в ньому в значенні, наведеному в законі "Про захист персональних даних". При цьому більшість із них в урядовому документі відрізняється від "законних" за формулюванням.

Замість "суб’єктів персональних даних" – "персональні дані про (!) фізичних осіб".

Замість "згоди суб’єкта персональних даних", яка передбачає "добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних" – "у разі збирання персональних даних про фізичних осіб – учасників освітнього процесу забезпечується отримання їх згоди на обробку відповідних даних в Єдиній базі".

Навіщо уточнення: "учасників освітнього процесу", якщо закон поширює це положення на всіх без винятку "суб’єктів персональних даних"?

І що значить "забезпечується"?! Добровільне волевиявлення?)

І хто саме персонально має відповісти в разі відсутності такого "забезпечення"? В положенні навіть не згадано, ким "забезпечується". Просто – "забезпечується". Як "світає", "дощить" etc.

"Заднім числом" – усіх користувачів освітніх послуг

У ст. 6 закону чітко вказано, що згоду на обробку персональних даних особи і розпорядник, і володілець бази даних має брати щоразу, як змінюється мета обробки. Тим часом як у пункті 2 положення зауважено: "До Єдиної бази вносяться відомості, що містяться у базах даних, реєстрах, а також підготовлені у паперовій та електронній формі дані, що використовувалися у сфері освіти до (!) створення Єдиної бази".

У цьому зв’язку виникає щонайменше два логічних запитання.

1. Чи знають автори положення і Кабмін у повному складі, що закон, і в тому числі їхній нормативний акт, не мають зворотної сили?

2. Як вони збираються отримувати "документовану" згоду вступників і користувачів освітніх послуг на обробку їх персональних даних "заднім числом"?

Найцікавішим є те, що положення не обмежує Міносвіти хронологічно – під формулювання "використовувалися у сфері освіти до створення Єдиної бази" підпадають навіть ті користувачі освітніх послуг, що вступали до вищих навчальних закладів ще до проголошення Україною незалежності – в СРСР.

З огляду на це, по-перше, йдеться про вражаючий за обсягами масив інформації. З одного боку, в нас традиційно пробувало себе в ролі вступників від 70 до 80 відсотків осіб, які здобували середню освіту. А з іншого – від 2008 року майже 100% випускників загальноосвітньої школи складає ЗНО.

По-друге, будь-який нинішній громадянин України, чиї дані буде внесено до Єдиної бази без його документованої згоди, може позиватися до Міносвіти і вимагати щонайменше моральної компенсації.

Навіщо?

І все ж найбільш складно відповісти на головне запитання, яким мотивується нововведення.

Навіщо керівникові Міносвіти раптом закортіло зібрати персональні мільйонів громадян України напередодні виборів на кошти платників податків? У той час, коли їх відверто бракує на держзамовлення для кращих університетів. Принаймні, положення на це просте запитання відповідає на рідкість плутано й абстрактно.

Виявляється, дані збираються – дослівно – "з метою забезпечення потреби фізичних та юридичних осіб". Якої саме потреби і яких саме осіб – як розумієте, глибока державна таємниця!

Не менша, втім, ніж реальні повноваження розпорядника Єдиної бази, який забезпечує доступ вищезгаданих осіб до зібраних у ній персональних даних. Уся їх повнота надійно зашифрована у підпункті 9 пункту 5 положення, яким визначається фунціонал адміністратора (розпорядника) Єдиної бази: "виконання інших функцій із забезпечення функціонування Єдиної бази".

Навіщо ж було детально розписувати попередні 8 підпунктів? Якщо весь бездонний функціонал розпорядника поміщається в одному, в дев’ятому?

І насамкінець. Слід розуміти, що деталізація мети, поставленої перед нововведенням, має цілком практичне значення для громадян, чиї персональні дані впали в пильне око Дмитра Табачника. Хоча б з огляду на те, що відповідно до статті 6 закону "склад та зміст персональних даних мають бути відповідними та не надмірними стосовно визначеної мети їх обробки".

А "не надмірна" мета в міністра – якщо вірити документу – "забезпечення потреби")

: анонси :
: акценти :
Керівник проекту "ТОП-200 Україна" взяла участь у конференції IREG 2019 "Академічні рейтинги: виклики і проблеми для вищої освіти"
Рахункова палата: Протягом останніх трьох років участь МОЗ у реалізації державної політики у сфері вищої освіти не була ефективною
16 українських ЗВО увійшли до міжнародного наукометричного рейтингу SCImago 2019
THE University Impact Rankings 2019: Українські ЗВО увійшли до рейтингу впливу університетів на соціальний та економічний развиток
Команда «білих хакерів» КПІ ім. Ігоря Сікорського очолила десятку кращих команд світу
Предметний рейтинг QS World University Rankings by Subject 2019
Prometheus: Підготовка до ЗНО з української мови, математики та історії
Отчет Class Central: "МООС в цифрах: 2018 год"
World Universities Web Ranking 2019 - рейтинг університетів за популярністю в Інтернеті (січень 2019)
Кількість патентів, отриманих ЗВО України в 2018 році - інформація в рамках підготовки рейтингу "Топ 200 Україна"
Обзор ОЭСР о развитии науки, технологий и инноваций в 2018 году: Уроки информатики должны включать логику и анализ данных
ЮНЕСКО: Онлайн-платформа Глобальной обсерватории механизмов политики в области науки, технологий и инноваций (GO-SPIN)
Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2019 році
Студенти-медики Тернопільського медуніверситету ім.І.Горбачевського започаткували акцію #StopIFOM
: зовнішнє оцінювання :
: Популярне :
: наші дані :
Контакт:
тел.:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*147)
факс:
+380 (44) 246-27-83,
+380 (44) 246-27-84 (*122)
м. Київ, вул. Смілянська, 4
Карта проїзду
e-mail: inf@euroosvita.net

При повному або частковому відтворенні інформації посилання на www.euroosvita.net обов'язкове у вигляді відкритого для пошукових систем гіперпосилання.
www.euroosvita.net не несе відповідальності за інформацію отриману з інших сайтів